Tusnádfürdo az Olt szurdokvölgyében található klimatikus gyógyhely, 650 m tengerszint feletti magasságban.
Megközelítés
A 400-as vasútvonalon Brassó és Csíkszereda között, a 12 számú muúton.
Borvizek
44 borvízforrása közül 6-ot hasznosítanak, melybol 4-et (Ilona, Mikes, Apor és Stanescu) külso kezelésre. A források a vasas, nátrium-karbonátos sós és széndioxidos borvizek családjához tartoznak.
Gyógyjavallatok
Ivókúrára: emésztési bántalmak, gyomorsav hiány, krónikus bélbántalmak, máj- és epe-megbetegedések esetén. Fürdokezelés: érrendszeri bántalmak, perifériás érbántalmak, neurohormonális zavarok, húgyhólyag- és idegrendszeri megbetegedések gyógyítására alkalmazzák.
Vegyi összetétel: mg/l
Kezeloközpont
Tusnádfürdon a poliklinika pavilonjában széngázas meleg fürdovel, parafin pakolással, gyógytornával, elektro-, és hidroterápiával gyógyítanak. A központ 40 káddal rendelkezik és naponta 800 beteget látnak el
Tusnádfürdo amellett, hogy szép fekvésu üdülo telep, romanianak egyik legjelentosebb hegyvidéki gyógyfürdo és üdülteto központja. Alcsíkból a Bükszádi medencébe vezeto szorosban fekszik, festoi környezetben. Légköre tiszta, üdíto, fenyoillatú. Védett a légmozgásoktól. Az évi átlaghomérséklet 6-7 Co között van. A júliusi átlaghomérséklet +15 Co, a szeptemberi + 10 Co, a januári -7 Co. A légnedvesség nyáron 75-85 %. A napsugárzás idotartama évi 1800 órás átlag körül van. Az esozések általában rövid idotartamúak, gyakrabban nyáron és tavasszal. Az évi átlag csapadék mennyiség 600-700 mm. Az átlag légnyomás 705 Hgmm. A légmozgások, a szelek, száraz hideg jelleguek. Gyakoriak a frontátvonulások.

Klímája a középhegységi klímához tartozik - 650 m - mérsékelt, nyugtató, a vegetatív idegrendszer kiegyensúlyozó, azért ajánlhatjuk a kimerült idegrenszeru egyének számára üdülo kúraként. A város területén üdíto ásványvíz források fakadnak. Nagy részük szénsavas, savanyú víz. Található földes, meszes, konyhasós, vasas, alkalikus, enyhés brómos, enyhén jódos ásványvizek is. Az ásványvizek nagyrésze gyógyvízként is használhatók. Összesen 47 gyógyásványvíz forrás van nyitvatartva, amelybol jelenleg 5 forrás használható szervezett ivókúrákra. Gyógyfürdo kúrákra a szénsavas gyógyvizeket használjuk. Ez képezi a balneotherápia alapját. A gyógyvizek homérséklete 11-22 Co között változik. Nagyrészük hideg forrás, de van nagyobb homérséklete - mezoterminális - forrás is. Ezt egy szabad strand táplálására használjuk. 1977-ben mélyfúrással feltártak ugyan egy termál ásványvizet is (-63 o a forrásnál), melyet csak strandolásra használnak pillanatnyilag. Az említett ásványvíz források összásványi sótartartalma 1300-8600 mg/l között váltakozik. Az oldott gázok, melyeknek 83 % CO2, mennyisége 750-2092 mg/l között váltakozik.

A bovizu források közelében száraz gázömlések - gázfeltörések - vannak. Ezek a MOFETTÁK. Összetételükben dominál a CO2 és hatásuk hasonló a szénsavas fürdok hatásához. A klíma, a gyógyvizek, a mofetták együttesen képezik a gyógykezelés alapját. A gyógyfürdozés Tusnádfürdon régi keletu. Az elso kísérletek a XVII. században kezdodtek. Az elso fürdoházak 1842-45-ben jelentek meg, szervezett formában. 1960-ban mint fürdohely van bejegyezve. 1968-ban nyilvánítják várossá és 1975-tol mint nemzetközi fürdohely szerepel. A gyógykezelés kúraszeruen történik 18-20 napos kúrák formájában az év minden évszakában, összesen 18 ilyen kúra esik egy évre. A gyógykezelés a "Gyógyfürdo és rendelo intézetben" zajlik le. Itt szakszeru betegellátás folyik. A gyógyfürdo-intézet napi kapacitása 800 beteg körül van, ami 2400-2500 napi terápiás eljárást jelent.
Copyright © 2007 Vila Surduc.
                                         Félpanzió vagy